Nettans resa in i ljustillverkningens fantastiska värld – del 8

Hej på er!

I veckans blogginlägg provar jag 4 olika ljusvaxer: sojavax, kokosvax, bivax gul och bivax, vit/blekt, för att se hur de är att färga och tillsätta doftolja i. Jag använde samma mängd färg, turkos ljusfärg, och doftolja, Clean Cotton, till alla fyra vaxerna, vilket jag nu i efterhand funderar på vad som hade blivit skillnad i doft om jag hade mätt upp vaxet med bivaxerna, så som jag gjort med kokos och sojavaxet tidigare. Då har jag mätt upp i ljusglaset 2 gånger för att sedan smälta detta och fått rätt mängd. Nu utgick jag ifrån att alla vaxerna skulle väga lika mycket för att fylla samma höjd i ljusglasen. Men bivaxet räckte till mer!

Se artikel KS-11200-250, Bivax 100% Naturlig Gul.

Jag började med att smälta kokosvaxet, vilket jag har använt tidigare och det är väldigt enkelt att jobba med. Jag tycker det påminner mycket om sojavax. Smälter bra och håller sig flytande. Med kokosvax och sojavax är det bra att vänta tills det svalnat något innan det hälls upp i ljusglaset efter att färg och doftolja är tillsatt.

Därefter smälte jag det gula bivaxet, tillsatte färg och doftolja och lät det svalna. Stort misstag för bivax smälter vid 63 grader och rekommenderad upphällningstemperatur är 65 grader. Lär mig nya saker hela tiden! Så vaxet började stelna redan innan jag hade börjat hälla upp, bivax svalnar väldigt snabbt upptäckte jag. Tur att jag har min heat tool att ta till vid sådana här tillfället. Så medan jag hällde upp vaxet värmde jag på mitt smältkärl samtidigt, då fick jag ut allt vax.

Turkos färg + gult bivax = grönt ljus till vänster och kokosvax till höger.

Som ni ser på bilden nedan så svalnade bivaxet mycket fortare än kokosvaxet, som jag redan hade hällt upp och som påbörjat sin avsvalning under tiden som jag smälte bivaxet.

Som jag skrev tidigare blev det bivax över efter att jag hällt upp det i ljusglaset, så jag använde en silikonform från Stamperia och hällde upp det resterande bivaxet i. Visst blev det fina bivax-figurer!

Dags för nästa omgång, näst ut på tur var sojavax och vit bivax. Samma även här; det blev en del bivax över. Det resterade hällde jag nu upp i några andra ljussilikonformar. Resultatet av det kommer i ett senare inlägg…. Även här syns det hur mycket fortare bivaxet stelnar.

När jag skulle titta på de första ljusen upptäckte jag att det gula bivaxet hade en spricka i sig, så jag tog fram min älskade heat tool och tänkte att detta smälter jag ner så försvinner den.

Men det gick inte som planerat. Färgen försvann och ljuset blev blekt med en ful rand på sidan. Se det som att jag är er försökskanin och gör alla misstag åt er, haha. Sprickan blev i alla fall mindre.

Efter några dagar var det dags att provelda alla ljus. Nu undrar ni kanske varför alla ljusen inte har samma färg. Ja det är såhär det blir när man färgar bivax, det lever lite sitt eget liv.

Det gula bivaxet fick en grangrön nyans. Doftade inte mycket utav doftoljan utan den slogs lite ut av dess naturliga doft. Eftersom jag gjorde en missbedömning av mängden vax så kan det ha blivit för lite doftolja i förhållande till vax. Detta måste jag undersöka fler gånger.

Det vita bivaxet blev mörkt turkos och släppte av mer av doftoljan men har även kvar sin naturliga doft.

Sojavaxet blev ljust turkos precis som det blivit innan och släppte lagom mängd doftolja.

Kokosvaxet blev precis som sojavaxet; ljust turkos. Tycker nog att det släpper lika mycket doft som sojavaxet. Så i detta test tycker jag att de är väldigt lika.

Dags att tända ljusen, glöm inte trimma veken så den är ca 1 cm. Detta ska du göra varje gång innan du tänder ett ljus.

Efter en timmes brinntid så ser det ut såhär.

När det sedan har gått fyra timmar och det är dags att släcka ljusen så ser det ut såhär i det olika ljusglasen.

Som ni ser har det smält hela vägen ut till kanterna på de två ljusglasen till höger med sojavax och kokosvax. Däremot har bivaxet bara bildat gropar och inte haft kraften att brinna hela vägen ut.

Först här ser ni gult bivax.

Här är bilderna på det vita bivaxet.

Dessa glasljus har jag använt vaxad veke nr 10 till. Det funkar som ni ser toppen till sojavax och kokosvax, men inte till bivax. Till bivax finns en särskild veke, så det blir att testa det nästa gång jag ska gjuta med bivax.

Hoppas att ni tyckt att informationen varit bra.

Kramar Nettan

Materiallista:

Bivax 100% Naturlig – Gul

Bivax 100% Naturlig – Vitt

Sojavax till Ljusglas – KeraSoy 4130

Kokosvax till Ljusglas – Keravax 4135

Vaxade ljusvekar 10

Wick Sticker

Syltburkar – H: 9,1 cm – dia. 6,8 cm – 240 ml

Vekcentrerare – Metall – Till glas/form 60 – 80 mm

Ljusfärg Bekro Turkos

Clean Cotton Freshness – För Tvål och Ljus

Heat It Craft Tool – Embossingfön Ranger

Silicon Mould A5 – Stamperia – Sea Land – Corals

 

Länkar

Nettans resa in i ljustillverkningens fantastiska värld – del 1

Nettans resa in i ljustillverkningens fantastiska värld – del 2

Nettans resa in i ljustillverkningens fantastiska värld – del 3

Nettans resa in i ljustillverkningens fantastiska värld – del 4

Nettans resa in i ljustillverkningens fantastiska värld – del 5

Nettans resa in i ljustillverkningens fantastiska värld – del 6

Nettans resa in i ljustillverkningens fantastiska värld – del 7


Publicerat

i

av

Etiketter:

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *