Hej!
Idag tänker jag bjuda er på en exploding box som bara skriker sommar, sol och strand.
Jag har använt mig av papper från Pion Designs serie: Shoreline Treasures. Eftersom sommaren snart är slut finns det inte så många papper kvar ur denna serie men det är möjligt att dom kommer komma in igen.
Själva boxen är skapad i vitt cardstock. Jag har klätt in den i brunt och begie cardstock och sedan pappret PD 4609 som tyvärr är slutsålt.
Insidan klädde jag med samma papper som på utsidan och dekorerade med bilder från mönsterarket: Shoreline Treasures – Tags . Även på locket finns det en bild från samma ark.
Kanterna har färgats in med distressdynan walnut stain och stickles glue- platinum.
I mitten av asken dekorerade jag med snäckor plockade av mig och dottern, en bild från Images, hampasnöre, fjäder och resterna från påsk…ett halvt ägg 😉 Det guldfärgade ankaret kommer från egen gömma.
Locket dekorerades generöst med hampasnöre och en bild som jag embossat med det makalöst fina Stampendous embossingpulvret. Vita blommor, pappersrosor i två färger, blad, Pearls och en slända också den både embossad och krackelerad med crackel accent.
Med detta vill jag önska er alla en härlig vecka!!!
Kram DT-Maria
Lämna ett svar