Hejsan!!
Nu är det höst ena dagen och sensommar andra dagen så man kan lätt bli lite snurrig. Men som tur är så är det hösten som ligger framför oss och då finns det vanligtvis mer tid för pyssel.
Idag har jag gjort ett enkelt grattis kort i Maja Design anda. Jag har sagt det förut och jag kommer säga det igen, men jag ÄLSKAR Maja!
Både för att färgerna går ton i ton och är så lätta att jobba med samt att mönsterna på papperna är såååå vackra!
Något som jag tycker om med Maja är att man kan ha god användning av remsan längst ner på pappret, för där brukar det stå små fraser. Och just en sådan har jag använt idag.
Just nu sitter jag och letar efter massa inspiration inför höst och vinter men ibland är det bara skönt att få göra ett enkelt grattis kort.
Material från butiken:
Cardstock:
Bazzill – Canvas – White
Bazzill – Canvas – Petalsoft
Mönstrat papper:
Maja Design – Denim & Girls Snapshots – Girls in Jeans
Maja Design – Miles Apart – Thinking of you
Maja Design – Miles Apart – Be safe
Övrigt:
Halvpärlor – Craft Consortium – Secret Garden
Florella Mullberry Blad – Grön II
Pappersblommor Prima Marketing – Farm Sweet Farm – Little Farm
Tack för titten ses snart igen med nya alster.
Kram DT Sophie
Lämna ett svar