Måla egna påskägg i år! Vi har fina påskägg av papier maché i 3 olika storlekar. Se artikel 54174, Tvådelade påskägg – Papier Maché.
Grundmåla påskäggen med gesso och låt torka ca en timme.
Måla äggen med hobbyfärg Plus Color. Jag har valt att blanda Leaf Green och Rain Grey, för att få en mörkare militärgrön nyans.
Måla gärna med en bred, platt pensel och låt torka ca 2 timmar.
Skvätt vita stänk av hobbyfärg och gör små prickar med t.ex. baksidan på penseln. Tänk på att hobbyfärgen är vattenfast, så tänk på VAR du stänker! Jag la en tidning i gräset utanför huset och stänkte med hjälp av penseln.
Jag målade också matchande plastägg (Naturtrogna Ägg i Kartong 12 st – Silkesmatt yta) och skvätte vit färg även på dessa. Ljusfatet är en överbliven bit av hobbybetong från ett annat projekt som jag tänkte visa lite längre fram… Även denna fick en matchande målning med min militärgröna hobbyfärg. Några spetsband och jutesnöre pryder påskägget.
Är du sugen på att se hur jag gjorde ljuset? Se inlägg Gyllene Ljus med Guldspray.
Ha en härlig dag, och välkommen tillbaka snart för mer påskpyssel tips!
Varma hälsningar från Kristina!
Lämna ett svar