Virka och sticka med XL-garn!

Hej sköna söndag!
Kristinas Scrapbooking har äntligen fått hem det efterfrågade XL-garnet! Tjockt, mjukt garn i härlig kvalitet, till filtar, kuddar eller stolsdynor. Till en härlig pläd stickar du enkelt med händerna, inga stickor behövs – om du inte vill. Se filmklippet längre ner om hur du skapar en egen pläd av XL-garn.

Filten här ovan är stickad av 12 nystan XL-garn i grått. Garnet är gjort av 90% akryl och 10% ull. Kvalitén påminner om ospunnet garn och därför kan fibrer/ludd förekomma. Efter handtvätt (gärna med ulltvättmedel) bör färdigstickade föremål torka platt liggande på en handduk.

Pallar och stolar på loppis kan få sig en snygg make over med XL-garn. Överdraget på den här pallen är virkad med virknål nr 25. Garnåtgången är 2 nystan vitt XL garn.

En virkad brödkorg gör du av 15 meter XL-garn, dvs ett helt nystan. Här användes virknål nr 35.

En stickad stolsdyna av rosa XL garn blir en snygg inredningsdetalj och värmer gott! Den färdiga dynan är här ca. 45 x 45 cm. Det går ca 2 nystan till en dyna. Här har man använt rundsticka nr 35.

Nybörjare? Sugen på att sticka en egen pläd av XL-garn?

Även om du aldrig har stickat förut, kan du snabbt och enkelt lära dig handstickning med XL-garn. Se filmen om hur du går till väga!

Som en liten bonus får du idag 10% rabatt vid köp av XL-garn!

Skriv in koden XLGARN i rabattfältet i kassan, så dras 10% rabatt automatiskt på hela ditt köp! OBS! Din order måste innehålla XL-garn för att rabatten ska vara giltig, men rabatten gäller också på alla övriga varor du beställer! Koden är giltig fram till 23:59 den 14 januari 2018.


Publicerat

i

av

Etiketter:

Kommentarer

9 svar till ”Virka och sticka med XL-garn!”

  1. Profilbild för Carina Svensson
    Carina Svensson

    Hur många garn går det till en filt hand stickad

    1. Profilbild för Kristinas Scrapbooking
      Kristinas Scrapbooking

      Hej Carina! Filten på bilden är stickad med 12 garn, á 15 meter.

      1. Profilbild för Jonna
        Jonna

        Hej! Vad är måtten på filten?

        1. Profilbild för Kristina Melin
          Kristina Melin

          Hej Jonna! Filten blir ca 110 x 150 cm. =)

    2. Profilbild för Carina Svensson
      Carina Svensson

      Är 15 meter eller?

    3. Profilbild för Carina Svensson
      Carina Svensson

      Bredd

    4. Profilbild för Kristinas Scrapbooking
      Kristinas Scrapbooking

      Varje nystan är 15 meter. Bredden på garnet varierar mellan 1-2 cm.

  2. Profilbild för Hantverkarn
    Hantverkarn

    Snacka om ögon-öppnare! Detta är ju hur ballt som helst, detta måste jag ju prova. Bra guide också!

  3. Profilbild för kristina pettersson-hansen

    Hej
    Stickar en filt i chunky yarn med stickor 35 mm
    Närmar mig nu slutet men hur ska jag veta hur mycket garn ( gärna i cm) som jag måste ha kvar för att det ska räcka helt till avmaskningen??

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *