Hej på Er!
Hoppas Ni alla mår bra där ute med tanke på vad som händer runt om i världen och i vårt Sverige. Lite pyssel med glada färger behöver vi för att muntra upp oss.
Tiden fram till påsk går fort, så här på bloggen kommer vi inspirera med lite olika påskpyssel fram till dess. Detta alternativ till fjädrar tycker jag är både bra och vackert.
De kardade ullvipporna påminner om tulpaner och de där härliga trollen från min barndom. ”Trolls” som de nu heter i modern tappning.
Dessa ullvippor är mycket enkla att göra. Du drar av en liten bit från ull nystanet, delar biten på mitten så du får två lika långa bitar. Lägg bitarna i kors och surra lite ståltråd runt. Håll i ståltråden och dra sedan ullen uppåt, som om du skulle fixa till frisyren på den, hihi. Ståltråden surrar du sedan runt en kvist. Jag satte mina ”trollfrisyrer” utomhus i vår buske vid entrén och även i körsbärskvistar som jag har i en vas.
Med kardad ull finns många möjligheter! Vad sägs om att göra äggformade påskrisris-dekorationer?
Här har jag använt mig av en rund kakform och filtnål för att nålfilta formen. Det finns många olika formar att välja på i butiken, men ägg passar ju bäst för påskris, inte sant?
De tovade ullbollarna kommer i en påse med mixade färger. Jag har använt en tunn försilvrad metalltråd som jag sytt fast i bollarna. Du kan såklart använda nål och tråd om du hellre vill det. ”- I det enkla bor det vackra”’för att citera en lång herre vid namn Ernst.
Jag har använt följande material i detta inlägg:
Körsbärskvistar från trädgården
Ullbollar
Kardad ull
Ståltråd
Försilvrad metalltråd
Kakform / Stansform
Filtnålshållare
Köp kardor I vår webbshop!
Ta nu väl hand om Er och varandra!
Kram
Lämna ett svar