Påskkort med penga-ficka

Hej på er!

Nu är den äntligen här, Påskhelgen! Jag har därför ett litet sista minuten tips om du känner att du skulle vilja ge bort en peng eller presentkort. Självklart funkar ju vikningen att använda även efter påsk 🙂

Du behöver till en början en bit cardstock som är 6 x 10 ½ inch. Detta bigar du på längden på 3 3/4 inch och 8 3/4 inch.

Därefter vikar du upp och limmar fast det som blir fickan i kortet. Orsaken till att jag väljer att limma är för att tejpen fortsätter vara klibbig och då finns en risk om man stoppar i en peng att den fastnar i tejpen.

Nu är det dags att dekorera med färgat cardstock och mönsterpapper. Jag går alltid efter att göra papperet 1/4 inch mindre än föregående, det tycker jag blir en lagom stor kant runt, men det är ju självklart en smaksak.

Här kommer alla måtten, det är mätt i inch. Först på enfärgat cardstock:

  • 1st 5 3/4 x 4 3/4 (baksidan)
  • 2st 5 3/4 x 3 ½ (stora fliken, in och utsida)
  • 1st 5 3/4 x 2 3/4 (insida)
  • 1st 5 3/4 x 1 3/4 (på fickan)

Nu på mönsterpapperet:

  • 1st 5 ½ x 4 ½ (baksidan)
  • 2st 5 ½ x 3 1/4 (stora fliken in och utsida)
  • 1st 5 ½ x 2 ½ (insidan)
  • 1st 5 ½ x 1 ½ (på fickan)

När pappren var på plats var det dags att dekorera. Jag har dessa söta chipboard med inramade kaniner som jag valde att embossa med Distress embossing glaze.

Chipboard Die Cuts - Påskägg med Kanin - 3 st

Jag limmade fast dem lite olika på papperet utifrån hur blommorna på mitt mönsterpapper sitter.

Därefter dekorerade jag med blommor och ostduk. Jag lät blommorna med flit hänga ner lite nedanför fliken.

Jag avslutade med att sätta ut små prickar med Stickles lite överallt på korten.

Önskar er alla en riktigt härlig påskhelg

kramar Nettan

Materiallista

Vit cardstock blank yta

Florence cardstock ett gult och ett blått

Mönsterpapper Paper Heaven – Petals of the wind – 01 och 03

Prima flowers – Peach Tea – Fresh Flavor och Miel – Suenos Dulces

Chrysanthemum – violet och white

Chipboard Die Cuts – Påskägg med Kanin

Distress embossing glaze – Villanous potion

Versamark – watermark stämpeldyna

Stickles – Twinkle

Tacky glue

Ostduk


Publicerat

i

av

Etiketter:

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *