Magnoliakort i vårfärger med mulberryblommor

Hej fina vänner!

Idag tänkte jag visa ett litet kort som jag gjort med en söt liten Magnoliastämpel. Jag har använt ett vitt cardstock som bas och sedan ett grönt ark över, det underbart fina mönsterpappret kommer från Inkido och heter Green Music.

Några vita rosor med stickles i färgen stardust på, två vita hattnålar samt en söt charm med formen av en ängel fick vara med på detta kort tillsammans med några släta blad.

Jag har målat motivet med Distress ink, på den fina blomman har jag lagt ett lager med Crackle accent och dom vita pärlorna har jag gjort med min Paperpen i färgen Opal.

Hoppas ni gillar kortet och att det kan inspirera er till att plocka fram vårfärgerna ur lådorna och börja pyssla. Ha en fin dag och var rädda om er.

Kram Dt-Linda


Publicerat

i

av

Etiketter:

Kommentarer

9 svar till ”Magnoliakort i vårfärger med mulberryblommor”

  1. Profilbild för ScrapSalig
    ScrapSalig

    Åååh, ett sånt vackert vårkort du skapat!

    Läckert med lager-på-lager och Tilda är supersnyggt färglagd. Spännande effekt med ”crackle accents” på pionen och hattnålarna bland blommorna blev också fint!

    Ha det gott!
    Kram

    1. Profilbild för Linda
      Linda

      Tack fina du! Ja dom där hattnålarna är nya favoriter här och crackle accent använder jag mer och mer oxå… Ha en fin dag kram L

  2. Profilbild för Laila
    Laila

    Vad använder du för papper och måla/färglägga din magnolia flicka på ?

    1. Profilbild för Linda
      Linda

      Hej! Jag använder akvarellpapper, antingen 250 eller 300gr till mina motiv. Mvh Linda

  3. Profilbild för Rosemarie
    Rosemarie

    Jättegulligt kort i riktigt ljuva pastellfärger. Tildan är så fint färglagd och matchar mönsterpappret så fint.
    Kram
    Rosemarie

    1. Profilbild för Linda
      Linda

      Tack, ja visst är det härligt att våren kommer nu! Mer pastellfärger åt folket 😉 Kram

  4. Profilbild för Kristina Melin
    Kristina Melin

    Ja gud så sött! Härligt med lite mer vår-inspirerat!

    1. Profilbild för Linda
      Linda

      Ja nu är det dags för vår i stugan 😉 Kram

  5. Profilbild för Malin
    Malin

    Jättefint kort jag ÄLSKAR ju Magnoliastämplarna jag…fniss..
    KramMAlin

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *