Kort med presentkortsficka

Hej på er!

Ett presentkort är kanske inte det roligaste att ge bort, men om det ges bort i ett vackert kort kan det ju bringa mer glädje eller hur.

Var iden till själva kortet kommer ifrån vet jag inte då det är en vikning som jag har gjort flera gånger. Så idag blir det även en liten tutorial längre ner i inlägget.

Framsidan dekorerade jag med olika blommor ovanpå en bit ostduk. Chipboardbitarna har jag embossat med embossing glaze från Tim Holtz.

Jag dekorerade blommorna, fjärilen samt runt texten med stickles.

Innan jag satte fast den enfärgade cardstocken på fram- och baksidan limmade jag dit ett band. Detta är ju helt valfritt, men jag tycker att det är fint.

När kortet viks ut står den lilla fickan upp som presentkortet placeras i.

Tutorial:

Du behöver ett cardstock som mäter 10 x 5 inch. Biga detta på långsidan 5 inch. Detta är din kortstomme.

Nu behöver du även två bitar som är 1 ½ x 4 3/4 inch. Dessa ska bli den lilla fickan i kortet. Biga båda på ½ inch på kortsidan.

Klipp av små trekanter så att flikarna göms snyggt under mönsterpapperet.

Tejpa och/eller limma ihop de båda bitarna mot varandra.

Fäst därefter fickan i mitten av kortet. Här använder jag gärna lim så jag har möjlighet att flytta runt den lite innan den fastnar så att det blir rakt och snyggt.

Önskar er en fortsatt trevlig dag

Kramar Nettan

Materiallista:

Cardstock linnestruktur creme och mörkblå

Paper Heaven – A walk in the clouds – 06

ostduk

Distress embossing glaze – prize ribbon och rustic wilderness

Chipboard Die Cuts Stamperia – Garden of Promises – Our Love

Pappers Rosor 20-35 mm – Creme – 13 st

Mulberry pappersrosor Jubilee – 25 mm – White Red – 6 st

Pappersblommor Chrysanthemum – 10 mm – White Blue – 10 st

Stickles – Twinkle

Echo park – Enamle dots – The magic of winter

Text: Tim Holtz Idea-Ology Spiral Bound Sticker Book – Small Talk

Foamtejp

Aleene’s tacky glue


Publicerat

i

av

Etiketter:

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *