Hallå!
Här sitter jag och snörvlar med en härlig vårförkylning men det är ju ett perfekt tillfälle att få gosa in sig i pysselhörnan med en kopp varmt te och honung. Sitter just nu och väntar på att färgen skall torka och vad passar då bättre än att prata lite med er 😀
Idag tänkte jag visa ett bröllopskort jag gjorde för ett tag sedan men sedan kom påsken emellan och då blev det ju mest ägg och kycklingar.
Jag har länge beundrat alla kort i monokromatiskt vitt, men jag tycker det är så svårt att få till det så allt syns. Jag har istället valt att använda lite svagt beige och krämfärgat till allt det vita.
Jag har använt:
- Cardstock vitt linnestruktur
- cardstock
- Cardstock vitt slätt
- Die spellbinder label 4
- Die spellbinder gold label 4
- Trähjärta
- Vita blad
- Juteblomma
- Satinhjärtan
- Glaspebbel ”love” (tyvärr slut i butiken)
- Stor ros
- Liten ros
- pistill dekorationsbär
- Cremefärgat sidenband
- Röda minihjärt brads
- Alfabet ur egna gömmor
Innsidan fick ett litet egentillverkat kuvert av papper, 2 små cirklar, 2 små hjärtbrads och en grov bomullstråd för att lägga en peng i samt en ruta att skriva en hälsning på.
Nu är nog min färg torr så vi syns nästa vecka. Tack för titten.
Kram Dt-Jenny
Lämna ett svar