Gott Nytt År!
Hoppas Ni har fått en riktigt bra start på 2022.
Jag tycker alltid att det är lika svårt i januari att komma igång med något pyssel.
De senaste månaderna har man ägnat sig åt julpyssel men vad pysslar man med i januari?
Jag längtar till våren och efter blommor. Duka vackert kan man ju alltid göra oavsett säsong och årstid. Det blev helt enkelt olika matchande dekorationer till en dukning med rosor.Jag har använt mig av en klädd metalltråd, den jag har använt här är nog klädd av bast men det finns en metalltråd klädd i jute här. Jute Wire 2-4 mm – Natur – 3 m
Jag har trätt glaspärlor på en försilvrad tråd och virat pärlan några varv så den låser sig på metalltråden. Materialet hittar du länkat längst ner i texten. Tråden med pärlor har jag sedan lindat runt den klädda metalltråden. Rosorna och bladen har jag klippt av från buketten och limmat fast med limpistol på metalltråden.
Servettringarna gjorde jag av den klädda metalltråden, gjorde en ögla knöt ihop och lät ändarna bli kvar som spröt. Trädde silvertråd runt med glaspärlor som jag virade runt som tidigare. Limmade även här fast rosor och blad.
På glaslyktorna dekorerades samma material som ovan. Pärlorna på metalltråden limmades fast på glaset på några ställen för att sitta på plats.
Jag adderade en ranka från en murgröna här hemma.
Det här blev mitt dukningstips och det bästa är att du kan förbereda dukningen långt innan du ska ha fest och blommorna vissnar inte. Här hittar du material till det jag gjort. Ha nu en riktigt bra start på januari och det nya året.
Kram Martina
Dekorativ Blombukett – Rosa – 30 cm
Dekorativ Blombukett – Röda – 30 cm
Jute Wire 2-4 mm – Natur – 3 m
Försilvrad Metalltråd på Rulle 0.3 mm – 100 meter
Facettpärlor Glas 5x6mm – Kristall 100 st
Ljusglas – H: 9,8 cm – dia. 8 cm –
Ljusglas – H: 7,8 cm – dia. 7,8 cm –
Lämna ett svar