Altrad äggkartong

Hejsan!!
Då var det min tur för ännu ett påskinlägg och idag har jag altrat, dekorerat en äggkartong. Jag hittade en söt lila förpackning i affären som det var 4 chokladägg i, men dom gick åt innan jag ens hann att börja pyssla. (Skyller på barnen)

Men jag köpte fina ägg att hänga i påskriset och sedan ge bort i påsk present. Ska man på påskmiddag är det ju roligt att ha med sig något till värden och då är denna lilla present perfekt!

Jag har använt ett rosa cardstock och mönstrade papper från Echo park och givetvis dekorationer som är pricken över i:et.

Påsken är en av dom tiderna på året där man har mängder av möjligheter att pyssla och göra olika projekt. Jag har gjort många genom åren och dom har alltid varit lika uppskattade, så tveka inte att låta fantasin flöda.

Man kan förstärka äggens hål genom att limma fast vaxpärlor på toppen av ägget och trä bandet där igenom.

Material från butiken:

Cardstock:

Bazzill – Canvas – Romance

Mönstrade papper:

Echo Park – My Favorite Easter – 3×4 Tum Journaling Cards

Övrigt:

Blommor Chrysanthemum –  White Pink

Blommor Lilja – Yellow Orange

Fjädrar Marabou Mix – Rosa

Pearls Craft Consortium – Secret Garden

Pärlband – Design Kristina  – Vit

Då vill jag bara tacka er att ni kikade på mitt inlägg och hoppas att ni får sug att påskpyssla för fullt!

Kram DT Sophie


Publicerat

i

,

av

Etiketter:

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *