Babykort

Hejsan!

Jaha… då är det nytt år och vi har en helt blank bok att fylla med det som vi vill ha i våra liv. Nytt år och nya möjligheter brukar man säga och det gäller bara att göra det som är bäst för en själv, även om det ibland är svårt.

Jag fortsätter på temat baby som vi fick se DT Rosemarie visa igår, och jag håller med henne att det är så roligt att göra alster med baby tema.

Min chef ska gå på mammaledighet om några dagar och väntar en flicka, så jag har gjort ett litet kort till henne som hon ska få när det lilla knytet har anlänt.

Jag hittade dessa söta papper från Prima och var bara tvungen att använda dom på mitt kort.

Nu när det är nytt år så betyder ju även det att det är en massa nytt som kommer in i butiken så glöm inte att gå in och kika på alla nyheter som kommer in varje vecka. Jag tänkte att jag skulle fylla på mitt pysselförråd med massa nya go saker så att jag kan fortsätta inspirera er även detta året.

Material från butiken:

Cardstock:

Vitt

Rosa

Mönstrade papper:

Prima – Heaven Sent 2 – Sweet Lullaby

Prima – Heaven Sent 2 – Sweet Little Thing

Dekorationer:

Fjäril

Pärlor

Ros rosa stor

Ros rosa liten

Ros rosa/vit

Rosknopp blå/vit

Tack för att ni tittade förbi, ses nästa vecka igen!

Kram DT Sophie

 

 


Publicerat

i

av

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *