Hej på er!
Nu äntligen är påsken nära. Jag älskar verkligen att pyssla till påsk. Finns det något härligare än att få ta fram sina pastellfärger och börja måla?


Hobbyfärgen Plus Colors pasteller är verkligen underbara och mycket täckande.

Jag målade terrakottakrukan lila. Det räckte med två lager för att få en fin täckning. Öronen är gjorda i dekorgummi. Jag limmade fast öronen en bit ner på insidan med favoritlimmet Tacky Glue Turbo av Aleene’s.
(Klicka på mallen nedan, som öppnas i pdf:)
Nosen målade jag rosa som ett litet hjärta. Morrhåren och ögonen är ritade med en tuschpenna med smal spets.

Och så här söt blir den fylld med godis.
Kruka 2
Supersöt kruka med en liten vit kaninrumpa som sticker upp ur gräset.

Nästa kruka lät jag vara omålad och dekorerade bara. Jag började med att fylla krukan med oasis och hällde sedan på vit dekorsten.
Därefter stack jag ner flera olika gröna miniatyrväxter och små pappersblommor på ståltråd.

Kaninrumpan. Eftersom jag bara hade vita pompom bollar med glitter, så provade jag först att klippa av glittret. De blev inte så jättebra, så jag provade att dra ut glittret ur pompom-bollen och det gick hur bra som helst. Med en stor limklick i botten och mot kanten av krukan, limmade jag fast pompombollen.

Fötterna klippte jag ut i vit dekorgummi och målade trampdynor med rosa plus color innan jag limmade fast dem. Runt den lilla uppstickande rumpan limmade jag fast mossa.

Hoppas ni blir lite sugna på att påskpyssla dessa söta kaniner i krukor!
Kramar Nettan

Materiallista:
Krukor av Terrakotta – 6 cm – 10 st
Mossgummi Foam A4 – Basfärger – 10 st
Miniatyr Växt III – Grön – 10 cm
Miniatyr Växt – Grå-Grön – 8 cm – 6 st
Miniatyr Gräs – Höjd 9 cm – 5 st
Mossa – Äkta Islandsmossa – 20 g – Grön
Pompong – 15-40 mm – Pastell Glitter – 75 st
Jag har följt instruktioner från dessa två sidor:
https://www.itsalwaysautumn.com/flower-pot-bunny-craft-easter-craft-for-kids.html
https://www.southerninlaw.com/2018/03/diy-curious-bunny-pots-easy-easter-craft-ideas-for-kids.html


Lämna ett svar